دشت سوسن در خوزستان

 ایذه یکی از شهرهای دیدنی و جاذبه های گردشگری خوزستان است که بیشتر شهرتش را مدیون طبیعت زیبا و نگار کنده ‌های سنگی و صخره‌ ای است.

 

سوسن از بخش‌‌های شهرستان ایذه است که در ۳۵ کیلومتری شمال غربی این شهرستان قرار گرفته و از دو دهستان سوسن شرقی (با مرکزیت جنگه) و سوسن غربی (با مرکزیت ترشک) تشکیل شده است. بخش سوسن در منتهی‌ الیه شرقی استان خوزستان و در مجاورت استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است.

 

دشت سوسن ایذه یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی خوزستان است. زیبایی دریاچه، تپه ها و گلهای زیبای این دشت توصیف ناپذیر است. دشت سوسن همچون قطعه ای از بهشت است که تنها نقاش جهان می‌تواند این‌گونه نقش‌آفرینی کرده باشد.

 

دشت سوسن روزهای مطبوعی دارد؛ صبح های آن دل انگیز و شب هایش پر از آرامش است و دارای چشمه های گوارا است. صدای طبیعت دشت سوسن که تلفیقی است از صدای آواز پرندگان و صدای جاری بودن رودخانه است، چه خوب آهنگ خالق طبیعت در دشت سوسن، این نماد تمدن عیلامیان نواخته می‌شود.

دشت سوسن،یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی خوزستان

 

 

اراضی حاصلخیز دشت سوسن

سوسن نام منطقه ای وسیع است که روستاهای زیادی در آن جای گرفته اند. دشت سوسن یکی از گذرگاه‌های رودخانه خروشان کارون است و توسط این رود به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود. زمین حاصلخیز، آب فراوان و اقلیم مناسب تمام شرایط را برای کشت و باغداری مردمان خونگرم بختیاری این دیار فراهم کرده است.

 

در واقع عبور رود کارون از میان دشت سوسن، موجب پیدایش اراضی حاصلخیز در این ناحیه شده است. مردم این منطقه علاوه بر دامپروری، به کشت برنج و دیگر محصولات کشاورزی اشتغال دارند.

کشت برنج در اراضی حاصلخیر دشت سوسن

 

 

قدمت تاریخی دشت سوسن

ایذه از شهرهای جنوب غربی ایران است که دارای پیشینه تاریخی کهن بوده که قدمت‌ آن به ۴۰۰۰ سال پیش برمی ‌گردد و از آن به عنوان پایتخت بختیار یاد می شود. وجود دو عامل زمین‌های حاصلخیز و راه‌های ارتباطی با دیگر نقاط در گذشته، عامل مهمی در پیدایش آثار و اماکن متعدد در این ناحیه بوده است که اکنون در جای جای بخش سوسن دیده می‌شود.

 

در این شهرستان آثار و سنگ نبشته هایی پیدا شده که دوره ی عیلامیان باز می گردد. دشت سوسن نیز علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، دارای آثار تاریخی ارزشمندی همچون تپه‌های باستانی، پل و بَرد گوری‌ها می‌باشد.

 

گورستانی جالب و متفاوت

یکی از نکات جالب‌ توجه در این منطقه، گورستان ‌های قدیمی آن است. این گورستان ‌ها به نام شیر سنگی معروف شده‌ اند چرا که گذشتگان به رسم احترام شیرهای سنگی را به ‌عنوان نماد شجاعت بر مزار جنگجویان خود نصب می ‌کردند.

گورستانی کهن در دشت سوسن

 

 

روستاهای قدیمی

روستاهای قدیمی متعددی در این منطقه وجود دارد که معروف‌ ترین آنها «ثریا» است. خانه‌ های ثریا با ساختاری پلکانی ساخته شده‌ اند و به همین خاطر به نام ماسوله خوزستان شهرت دارد. جالب است بدانید قدمت این بناهای تاریخی در خوزستان به هزاران سال پیش بازمی ‌گردد.

روستاهای قدیمی و پلکانی منطقه سوسن

 

 

شاهراه بزرگ ساخته شده در زمان داریوش هخامنشی

راه دژ – پارت که از اصفهان به سمت غرب ایران یعنی ناحیه شوش کشیده شده و تا بین النهرین ادامه می یابد یکی از راه های کهن دشت سوسن است که در هر ۵ فرسخ این مسیر کارونسراهایی به منظور رفاه حال مسافران در قرن های گذشته ساخته شده که آثار مخروبه آن هنوز وجود دارد.

 

وجود نشانه ها و آثاری از یک جاده سنگفرش قدمی در دو طرف رود کارون باعث شد که لایارد جهانگرد و باستان شناس بریتانیایی در مورد این جاده نظریه ارائه دهد: که احتمالا این جاده که به اتابکی معروف بوده خیلی قبل از زمان اتابکیان ساخته شده و آثار برجا مانده از یک شاهراه بزرگ است که در زمان داریوش هخامنشی ساخته شده و پرسپولیس را به شوش وصل می کرده است.

 

پوشش گیاهی دشت سوسن

انار، بلوط، انجیر، گلهای شقایق و سایر گیاهان بومی از پوشش گیاهی این منطقه محسوب می‌شوند. برنج سوسن نیز در این منطقه بعمل می آید که بسیار معروف است.

شبهای زیبا و پرستاره دشت سوسن

 

 

سفر به دشت سوسن

به طرف ایذه که بروید در طول راه سد شهید عباس پور را می بینید. مسیر بعدی امامزاده ابراهیم است. این امامزاده پارکینگ دارد میتوانید خودروی خود را در اینجا پارک کرده با خیال راحت سوار قایق شوید و نیم ساعتی را تا دشت سوسن قایق سواری کنید. به طور معمول هر قایق ده نفر بدون بار را تا دشت سوسن حمل می برد. به زودی ارتباط تلفن  قطع میشود و وارد دنیای جدیدی خواهید شد.

 

از قایق میتوانید جزیره های کوچک سرسبز را تماشا کنید. گاهی دستی به آب بزنید و از خنکای آن لذت ببرید. بعد از قایق سواری به منطقه سید احمد میرسید و پس از تخلیه بارها و وسایل از قایق، میتوانید چادرها را در محیطی خیلی زیبا و سرسبز بر پا کنید و برای گشت و گذار در این بهشت کوچک برنامه ریزی کنید.

 

آرامش و سکوت این محیط زیبا بیش از هر چیز به دل می نشیند. تمیزی، زیبایی، طبیعت بکر، همه و همه شما را مسحور خواهد کرد. این منطقه روزهای بهاری بسیار مطبوع و شبهای خنکی دارد که کنار آتش میتوانید لحظات به یاد ماندنی را سپری کنید و از تماشای آسمان پر ستاره این دشت زیبا لذت ببرید.

قایق‌سواری در روخانه کارون

 

 

جهت ماندن در این منطقه حداقل سه روز را به شما پیشنهاد می کنیم. روز اول به استراحت و گشت و گذار در اطراف و جمع آوری هیزم برای روشن کردن آتش بگذرانید. روز دوم میتوانید به صعود یکی از قله ها ی اطراف که مسير پلکانی دارد سپری کنید که از آن بالا دیدن دهانه سد و مناظر اطراف بسیار شگفت انگیز است.

 

روز سوم را نیز به بازدید از چشمه و پر کردن بطریهای آب معدنی اختصاص دهید. این سه روز را میتوانید با شنا، ماهیگیری و در صورت همراه داشتن قایق بادی و عبور از رود روزهای ماندگاری برای خود رقم بزنید. همچنین میتوانید برنامه ای دیگر ریخته و به روستاهای اطراف سر بزنید و یا از اماکن تاریخی معروف ایذه دیدن نمایید.

 

همه جای دشت سوسن دیدنی است اما دیدنی های ثریا و ده حوض بی مانند است. در ده شیخ که آخرین نقطه سوسن است پیاده شده با قایقی به آن سوی رود کارون بروید و مسیر روستاهای آن سوی دشت را در پیش بگیرید، اولین روستا ثریاست که روستایی زیبا و پلکانی است. با گذر از ثریا و یک پیاده روی سبک در جاده خاکی به ده حوض می رسید. بالاتر از ده حوض روستای دانیال و ده کهنه نیز در مسیر است.

شرایط سفر به دشت سوسن

 

 

بهترین زمان برای سفر به دشت سوسن

این دشت از ماه بهمن تا خرداد، طبیعت بسیار زیبایی دارد، به طوری که در این ایام و به خصوص ایام نوروز افراد بسیاری به این منطقه مراجعه می‌نمایند تا از زیبایی چشم‌نواز آن بهره ببرند.

 

دشت سوسن در خوزستان

 

موزه جنگ کانادا

 موزه جنگ کانادا دربردارنده جنبه های تاریخ نظامی کانادا از نخستین نبردهای چند صد سال پیش تا نبردهای سالهای اخیری که این کشور در آنها نقش داشته است می باشد.

موزه جنگ کانادا (در زبان فرانسه: Musée canadien de la guerre)، موزه ملی تاریخ نظامی ست که در شهر اُتاوا در استان اُنتاریو قرار دارد. این موزه، دربردارنده تمامی جنبه های تاریخ نظامی کانادا از نخستین نبردهای چند صد سال پیش تا نبردهای سالهای اخیری که این کشور در آنها نقش داشته است می باشد. این مکان برگزار کننده نمایشگاه های دایمی بزرگی درباره جنگ هایی ست که در خاک کانادا رخ داده اند: تمامی جنگ های قرن بیستم، جنگ سرد و عملیات پشتیبانی از صلح در خارج از کشور و تاریخ افتخارات و یادبودهای این کشور. موزه جنگ همچنین یک فضای باز بزرگی دارد که اسباب و ادوات بزرگِ موزه را به نمایش گذاشته است: از مهمات نیروی دریایی تا تانک ها و از موتورسیکلت ها تا هواپیمای جت. نمایشگاه های این مجموعه گذشته نظامی کانادا را با تاکید بر جنگ و تجربه انسانی و شیوه ای که جنگ را تحت تاثیر خودش قرار داده و نبردهای تاثیر پذیرفته از حضور کانادا، از دیدگاه های شخصی، ملی و فراملی به تصویر کشیده است.

تاریخچه موزه جنگ بنیانگذاری موزه جنگ کانادا به سال ۱۸۸۰ برمی گردد. دولت فدرال در سالهای دهه نود، جابجایی موزه به یک جای جدیدتر در شرق مرکز شهر اُتاوا در نزدیکی موزه هوانوردی را برنامه ریزی کرد که این ایده به دلیل دوری از مرکز شهر رد شد و در آخر یک جای چشمگیرتری در کناره رودخانه اُتاوا و درست در غرب پارلمان برگزیده شد. موقعیت جدید ساختمان همچنین امکان رژه تشریفات میان “یادبود نبرد ملی” و “موزه جنگ کانادا” را فراهم می کرد و در یک منطقه شهری ای قرار داشت که به زودی رو به توسعه بود. ساختمان کنونی که در ماه می سال ۲۰۰۵ گشوده شد، در دو کیلومتری غرب ساختمان های مجلس کانادا قرار گرفته که معمار بنا نیز مورد تحسین و تشویق همگان قرار گرفت.

 

 

 

نگارخانه های موزه جنگ کانادا  • میدان جنگ: جنگ های سرزمین ما، از آغاز تا سال ۱۸۸۵ • برای ملکه و کشور: نبردهای آفریقای جنوبی و جنگ جهانی اول، ۱۸۸۵تا۱۹۳۱ • از جنس آتش: جنگ جهانی دوم، ۱۹۳۱ تا ۱۹۴۵ • یک آشتی خشونت بار: جنگ سرد، حفظ صلح و نبردهای اخیر، از سال ۱۹۴۵ تا امروز • تالار افتخارات لژیون(سه تا شش هزار سرباز پیاده به همراه سواره نظام) سلطنتی کانادایی • نگارخانه Le Breton • تالار بازیابی • تالار یادبود • مجموعه هنر جنگ تئاتر Barney Danson در موزه جنگ کانادا یک تئاتر به نام Barney Danson، به پاس خدمات فردی به این نام و چهار تن از دوستان نزدیک اش که در عملیات جنگی جان خود را از دست دادند به روی صحنه می رود. گفتنی ست که نمایشگاه هایی نیز در این موزه برگزار می شوند که از آن جمله اند: • گشت و گذار در شمالگان • میراث آسیایی در کانادا • زنان سیاهپوست در هنر • ترس و شکیبایی در Normandy • مادران کنفدراسیون (بر مبنای کنفدراسیون کانادایی، مستعمره های انگلیسی کانادا، Nova Scotia و New Brunswick به شکل فدرال باهم زیر نام حکومت کانادا یکپارچه شدند و کانادا بر این پایه به چهار و در سالهای بعدی به ده استان کنونی تقسیم شد.)

 

 

مرکز پژوهش تاریخ نظامی این مرکز پژوهشی دربردارنده یک مجموعه آرشیو و یک کتابخانه است: مجموعه های ملی گسترده ای از اسناد پژوهشی مفصل نظامی کانادا از دوره های پیش از برخورد( گمان می رود که یخ یخچال های آخرین دوره یخبندان پس از یک میلیون سال، نزدیک به یازده هزار سال پیش در اُنتاریو رو به کاهش گذاشت و با این پسرفت، جانوران راهی این ناحیه شده و به دنبال آن به زودی مردم نیز برای شکار راهی آنجا شدند که سبب توسعه تدریجی منطقه شد) تا به امروز و مجموعه آرشیوی بی نظیری از نسخه های اصلی نامه ها، یادداشت ها، آلبوم عکس و بریده جراید، نقشه ها، برنامه ها، فایل های صوتی، نوارهای تاریخ شفاهی و ۶۵۰۰۰ قطعه عکس در فرمت های گوناگون. مجموعه کتابخانه نیز در برگیرنده تاریخ هنگ، رویدادنامه های شخصی، مقاله های مربوط به دوره جنگ و دفترچه های نظامی و فنی می باشد.

دسترسی به موزه و زمان بازدید نشانی:  N1, Vimy Place, Ottawa, Ontario K1A 0M8 از ۲۴ جون تا ۵ سپتامبر ۲۰۱۶ همه روزه از ۹:۳۰ تا ۶ عصر، به جز پنج شنبه ها که تا ۸ شب باز است. از ۶ سپتامبر ۲۰۱۶ تا ۳۱ مارچ ۲۰۱۷ همه روزه از ۹:۳۰ تا ۵ عصر، به جز پنج شنبه ها که تا ۸ شب باز است.

مرکز پژوهش تاریخ نظامی؛ سه شنبه تا جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۴:۳۰ عصر با هماهنگی قبلی، پذیرای پژوهشگران است.

 

موزه جنگ کانادا

 

موزه تاریخ ارمنستان

 تاریخچه:

 

موزه تاریخ ارمنستان یکی از جاذبه های گردشگری مهم و جذاب ارمنستان است که مورد توجه بسیاری از توریستها و گردشگران قرار دارد. این موزه در نهم ماه دسامبر سال ۱۹۱۹ تاسیس شد و در بیستم ماه اوت در سال ۱۹۲۱ برای بازدید عموم بازگشایی شد و فعالیت خود را به عنوان کتابخانه قوم نگاری و انسان شناسی آغاز کرد و یروان لایان اولین فردی بود که به عنوان مدیر این موزه انتخاب شد.

موزه تاریخ ارمنستان در تور ارمنستان آثاری از عصر برنز و دوران کهن در منطقه ارمنستان را به نمایش می گذارد. موزه تاریخ ارمنستان از ابتدای بازگشایی تاکنون بارها با تغییر نام مواجه شده است. یک سال پس از بازگشایی نام موزه دولت مرکزی ارمنستان به آن تعلق گرفت و در سال ۱۹۳۱ نیز عنوان موزه تاریخی فرهنگی را به خود گرفت. سپس چهار سال بعد به عنوان موزه تاریخی و سال ۱۹۶۲ به عنوان موزه ایالتی ارمنستان شناخته شد. موزه تاریخ ملی ارمنستان نیز عنوانی بود که از سال ۲۰۰۳ به آن تعلق گرفت.

آثار موجود در موزه تاریخ ارمنستان:

در سالهای دهه ۱۹۵۰ در منطقه ای تاریخی نزدیک دریاچه سوان، در گورستانی به نام لچاشن مجموعه حفاری های باستان شناسی انجام شد و آثار بدست آمده از این حفاری ها مانند ارابه های چوبی که تزئینات فلزی دارند، مجسمه های برنز و مجموعه ای از زره ها و سلاح ها، برای نگهداری به موزه تاریخ ارمنستان انتقال یافت.

علاوه بر آثار بدست آمده از حکاکی گورستان لچاشن،  مجموعه ای از سنگ های منقش به صلیب های حکاکی شده، با نام چیلیا سنگ که مربوط به قرون وسطی است نیز در موزه تاریخ ارمنستان نگهداری می شود که علاوه بر زیبایی و جذابیت برای توریستها، ارزش تاریخی بالایی دارند. یکی دیگر از آثار مهمی که در موزه تاریخ ارمنستان نگهداری می شود کفشی چرمی است که ۵۵۰۰ سال قدمت دارد و از بررسی های باستان شناسی که در منطقه وایوتس جور در یک غار انجام شده بدست آمده است.

به طور کلی بیش از ۴۰۰ هزار اثر مهم تاریخی در موزه تاریخ ارمنستان نگهداری می شود که مربوط به دوره های تاریخی مختلفی از جمله نوسنگی، دوره مس سنگی، مفرغ، دوران اورارتوها، دوره هخامنشی و هلنی، قرون وسطی و دوران معاصر است و بعضی از این آثار گواه تاریخی بر روابط فرهنگی ارمنستان با ایران، مصر، هیتی، سلوکی، میتانی، امپراطوری بیزانس و روم است. در یک دسته بندی موضوعی می توان ۳۵ درصد آثار موجود در موزه تاریخ ارمنستان را متعلق به باستان شناسی، ۴۵ درصد را به سکه شناسی، ۸ درصد به بخش مردم نگاری و ۱۲ درصد این آثار را متعلق به بخش اسناد و مدارک دانست. بنابراین می توان گفت این موزه گنجینه ای ارزشمند و کامل از فرهنگ و تاریخ ارمنستان است که سیر تحولات و روابط این کشور را از دوران پیش از تاریخ تا زمان معاصر نشان می دهد.

دسته بندی آثار موجود در موزه تاریخ ارمنستان:

طبقه اول:

طبقه اول موزه تاریخ ارمنستان در تور ارمنستان  به نمایش آثار مربوط به معرفی فرهنگ و تاریخ و آداب و رسوم مردمان ارمنستان تعلق دارد. در واقع آثاری که نماد فرهنگ و سنتهای ارامنه هستند و همچنین یک نمایشگاه دائمی برای نمایش فرش و دو نمایشگاه موقت نیز در این طبقه قرار دارند. در نمایشگاه های موقت این موزه، اغلب کتابها، صنایع دستی و … به نمایش گذاشته می شود.

طبقه دوم:

به گزارش سفر باتو ، نمایش آثار موجود در طبقه دوم موزه تاریخ ارمنستان غالبا بر اساس مکان و شهری است که این آثار در آن یافت شده اند.

آثار مربوط به شهر آنی: شهر باستانی آنی ارمنستان در سال ۲۰۱۶ به ثبت جهانی یونسکو رسید و آثار مربوط به آن مربوط به قرون ۹ تا ۱۷ است.

آثار شهر دوین: روستای دوین در استان آرارات ارمنستان واقع شده است و آثار مربوط به این روستا متعلق به قرون ۷ تا ۱۳ هستند.

آثار مربوط به قرون ۱۵ تا ۱۹ میلادی:

آثار مربوط به این دوره به دوران پادشاهی به نام کیلیکیه  Kilikio در ارمنستان باز میگردد که از قدیمی ترین سکونتگاه های بشری است. این آثار غالبا شامل ابزارهایی است که مربوط به این دوره پادشاهی است.

سایر آثار موجود در طبقه دوم موزه شامل تکه های سرامیک متعلق به قرن ۹ تا ۱۳ میلادی، هنرهای کاربردی ارامنه مربوط به قرون ۱۵ تا ۱۷ میلادی، لباسها،گلدوزی ها و زیورآلات ارامنه در قرون ۱۸ تا ۱۹ میلادی، آثار مربوط به ارمنستان در نیمه دوم قرن ۱۹ و نیز دوران شوروی،  قتل عام ارامنه در ۱۹۱۵ میلادی، جنگ های ارامنه در  ۱۹۱۸ میلادی و جمهوری ارمنستان در ۱۹۹۱ میلادی است.

 

طبقه سوم:

 

آثار موجود در طبقه سوم موزه تاریخ ارمنستان به دوران کهن تعلق دارند. از جمله:

سنگ ها:

در این قسمت سنگ هایی با قدمت ۴۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰۰۰ سال پیش از میلاد به نمایش گذاشته شده اند.

آثار عصر برنز:

آثار مربوط به این قسمت موزه تاریخ ارمنستان متعلق به دورانی است که انسان فلزکاری و گداختن فلزات را آموخت.

ابزارهای مربوط به فروپاشی تمدن در اواخر عصر برنز:

آثار این قسمت نیز به ۱۱۵۰ تا ۱۲۰۰ پیش از میلاد مسیح باز می گردد.

آثار مربوط به عصر آهن:

اشیا متعلق به عصر آهن در واقع ابزار و سلاح هایی هستند که انسان برای اولین بار از آهن برای ساخت آنها استفاده کرده است.

آثار متعلق به پادشاهی اورارتو:

پادشاهی اورارتو مربوط به ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح است و آثار این دوره در مناطق اطراف دریاچه های وان و ارومیه و کوههای ارمنستان پیدا شده است.

آثار مربوط به ارمنستان:

از قرن چهارم پیش از میلاد تا قرن سوم میلادی

قرن چهارم تا نهم میلادی

قرن دهم تا شانزدهم میلادی

امکانات موزه تاریخ ارمنستان:

موزه تاریخ ارمنستان علاوه بر راهنماهای مسلط به زبان های انگلیسی، روسی، ارمنی،  فرانسوی، ایتالیایی و آلمانی برای گردشگران و بازدیدکنندگان امکاناتی در نظر گرفته است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برنامه های فرهنگی و آموزشی برای دانشجویان

کتابخانه آنلاین و حضوری شامل ۵۰ هزار جلد کتاب نفیس مانند اورباتاگیرک که در ۱۵۱۲ میلادی در ونیز منتشر شده است .

امکان خرید آنلاین کتاب های نفیس و خرید آنلاین و حضوری مجله های آموزشی

 

 

 

 

منبع:

historymuseum.am

موزه تاریخ ارمنستان در تور ارمنستان

 

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد